Oprettet 29. sep. 2021

Overløbsdæksel

Stillet af peternielsen Vand

Hej!

Jeg vil spørge, om man kan købe et dæksel eller prop til overløbet i håndvasken og køkkenvasken? Jeg har uploadet et billede af overløbet. Jeg har selv fundet et dæksel til overløbet, men det er rundt og passer derfor ikke til hverken håndvasken eller køkkenvasken. overløbsdækseloverløbsdæksel-1

Hilsen Peter

3 svar

№ 1

Svar af dan

dan Ekspert

Hej velkommen Til

Jeg kender desværre ingen steder hvor man kan købe dæksel

Hvorfor vil du lukke for overløb? Der er en grund til at det er der 

 

 

 

 

№ 2

Svar af peternielsen

peternielsen

nåh okay.. altså, grunden til at jeg gerne vil lukke det, er fordi jeg synes der kommer en ubehagelig lugt fra overløbet. det lugter bare lidt af kloak, så jeg tænkte om man kunne købe et smart dæksel. Måske skal jeg bare affinde mig med det.

№ 3

Svar af dan

dan Ekspert

Prøv at afmontere dine vandlåse og rense den godt og grundigt når du har monteret den igen prøv at få kogende vand ind i overløb via evt en stump haveslange og en tragt og giv det masser af vand til sidst en smule opvaske middel.

Overløb er designet til at forhindre hvis tilfælde er at vandet ikke løber over hvis man glemmer at lukke for vandet når proppen er i,og ång en vandskade