Oprettet 4. jan. 2020

Indstilling af Grundfos Alpha 2 ved gulvvarme

Stillet af DennisMadsen Varme

Hej.

Vi bor i et hus fra 2005 med Megatherm gulvvarmesystem. Da vi overtog huset i 2018 fik vi udskiftet den oprindelige cirkulationspumpe til en Grundfos Alpha 2.

indstilling af grundfos alpha 2 ved gulvvarme 

VVS manden der satte den til indstillede den på "Trin 2" indstilling og sagde, at det var sådan den skulle køre. Jeg har netop været ved at udskifte en af telestaterne, som var gået i stykker og blev lidt nysgerrig på indstillingmulighederne og var derfor inde og kigge i manualen til Grunfos pumpen. Se denne PDF: https://net.grundfos.com/Appl/ccmsservices/public/literature/filedata/Grundfosliterature-3942719.pdf

Ifl. manualen, så står der, at den skal indstilles til konstant tryk på ved gulvvarme (side 2, øverst til højre) -- og altså ikke "Trin 2" som VVS manden mente. Hvordan bør jeg indstille pumpen? Og hvordan kan det være, at der udover trin 1, 2 og 3 også er forskellige niveauer, hvis man sætter den på konstant tryk. Jeg håber, at nogen kan hjælpe mig med at finde den rette indstilling af min pumpe.

VVS mand valgte denne indstilling (Trin 2):

indstilling af grundfos alpha 2 ved gulvvarme-1 

Sådan ser den ud ved konstant tryk (niveau 2):

indstilling af grundfos alpha 2 ved gulvvarme-2

6 svar
№ 2

Svar af DennisMadsen

DennisMadsen

Hej Dan

Tak for dit svar. Den artikel/manual du henviser til fra Grundfos, siger så bare noget tredje, nemlig at den bør stå i AUTOAdopt til gulvvarme. Specielt undrer det mig, at der kan være forskelligt materiale fra Grundfos, som anbefaler to forskellige indstillinger. Hvordan finder jeg ud af, hvilken indstilling jeg bør stille den på? Hvad skal jeg holde øje med når den kører i de forskellige modes for at kunne vurdere hvad der er rigtig?

Ser smart ud med Alpha Reader. Min Alpha 2 (købt juli 2018) har dog ikke den radiosignal grafik i bunden, så jeg tror ikke det er den nyeste version -- og er derfor ikke sikker på, at den understøtter Reader? Hvor meget vil man få ud af at lave indregulering af dit gulvvarmeanlæg? Det er svært for mig at vurdere, om det kan betale sig.

№ 3

Svar af dan

dan Ekspert

til gulvvarme er der kun 2 rigtige mulighedder

konstant tryk eller Proportional tryk ,alle anlæg er forskellige men hvis dit anlæg køre uden problemer på konstant så lad den blive der.

når jeg har sat shunte op sætter jeg dem på Proportional trin 2 

auto adabt  kan varier i kurven men kan have lidt problemer mellem sommer og vinter når vi skifter da den efter noget tid låser sig til en fast kurve  afhænging om den bliver monteret om sommeren.

jeg anbefaler ikke auto adabt

№ 4

Svar af DennisMadsen

DennisMadsen

Hej igen

Mit anlæg har som skrevet kørt på Trin 2 (konstant kurve) i de 1,5 år det var kørt. Efter at have læst manaler, blev jeg opmærksom på, at det ikke var opsat på konstakt tryk, som der ellers blev skrevet.

Jeg vil forsøge mig med enten konstant tryk eller proportional tryk. Hvordan kan jeg finde ud af, hvad der fungerer bedst? Når jeg læser på nettet, så får jeg indtryk af, at konstant tryk ofte anbefales til enstrengsanlæg mens proportional tryk ofte står anbefalet til tostrengsanlæg. Er det hun relevant hvis det er radiatorer eller gælder det også til gulvvarme?

№ 5

Svar af dan

dan Ekspert

konstant tryk køre den bare der ud af hvor at Proportional tryk variere hvis der er behov for pumpe styrke her kan du spare lidt på energien.

jeg vil starte med Proportional tryk og hvis du kan holde temp i rummene så er det fint med det og det er uanset om du har radiator eller gulvvarme

№ 6

Svar af dan

dan Ekspert

håber at du har fået svar på dine spørgsmål 

hvis du har lyst til at give en kommentar på trustpilot er du velkommen

https://dk.trustpilot.com/review/danskvvsforum.dk

bor du i kbh eller omegen eller midt sjælland kan vi lave service på dit gulvvarme 

ps har du brug for vvs materialer er du velkommen til at kontake os

mvh dan