Oprettet 30. mar. 2014

Vand i vaskemaskine

Stillet af klejnen Vand
Hej, min vaskemaskine er tilsluttet afløbet fra min håndvask, men der løber langsomt vand ind i vaskemaskinen når den ikke er i brug.
Jeg kan se, at afløbsslangen fra vaskemaskinen er tilsluttet håndvaskens afløb med en vandret studs. Kan der løbe vand ind i vaskemaskinen fra denne ?

Jeg har renset filteret nederst på vaskemaskinen :)

Svar på spørgsmålet

Vand der løber ind i vaskemaskinen via afløbstilslutningen skyldes en defekt kontraventil i selve maskinen. Der bør ikke sidde en kontraventil på afløbssiden — den hører til på vandindtagssiden. Kontakt maskinens servicelinje for at afklare hvad der er galt.
Genereret af AI på baggrund af spørgsmålet og svar.
2 svar
№ 1

Svar af Klaus

Klaus Ekspert
Hej
Selv om din vaskemaskine er til sluttet afløb til din håndvask bør der ikke komme vand ind i din vaskemaskine da der sidder en kontraventil som skal holde det adskilt så jeg tror at der er en defekt hed ved din maskine
nden år vide det prøv at hør en hårde hvide vare butik hvad det skyldes
Mvh klaus
№ 2

Svar af klejnen

klejnen
Tak for dit svar :) Der sidder ikke nogen kontraventil der hvor afløbet fra vaskemaskinen er koblet til vaskens afløb? Burde der det? Der sidder derimod en kontraventil der hvor vandforsyningen er koblet til.