Oprettet 24. nov. 2015

Varmeproblemer

Stillet af Christian Varme
kære eksperter,
Jeg er nyslået ejer af en villalejlighed i en villa fra starten af 19-tallet. Da efteråret kom og vi skulle sætte fjernvarmen til (det er et varmeveksler-anlæg, eller hvad det hedder), opdagede vi, at cirkulationspumpen ikke virkede. Vi fik den derfor udskiftet - og efter udluftning af radiatorer etc. kom der endelig varme i hele huset. Alt var godt i en lille måneds tid - men nu er den gal. På trods af, at trykket er de 1,5 bar (trykket var faldet, men vi fyldte mere vand på) og at pumpen kører for fuld kraft, er der ingen varme på nogen radiatorer i hele huset.
Selve rørene er varme - men bare ikke radiatorerne. Vi har prøvet at lufte ud og massere igen og igen-igen, men der sker ikke noget. Hvad kan være problemet?

vh
Christian

26 svar

№ 1

Svar af Klaus

Klaus Ekspert
Hej Christian velkommen til

Har der været varme på siden i fik udskiftet pumpen?
Hvis ikke kan der være en ventil der muligvis ikke er blivet åbent igen.
Hvilken pumpe har i fået på og hvad står den på?

Er rørene varme op til radiatoren

Mvh Klaus
№ 2

Svar af Christian

Christian
Tak for det! Der var fin varme efter udskiftning af pumpen - men nu er der ikke noget. Nå ja: på nær en enkelt radiator her i stueetagen. De andre radiatorer - også i den anden lejlighed oppe ovenpå - er døde. Der er ellers varme i rørene. Pumpen er en Grundfos Alpha2 25-40 180.
VhChr
№ 3

Svar af Christian

Christian
Pumpen står på III - altså fuld drøn
№ 4

Svar af Klaus

Klaus Ekspert
Kan du se om der gå nogle rør op på loftet hvis der gør kan der sidde nogle udluftning der oppe der skal luftes ud
№ 5

Svar af Klaus

Klaus Ekspert
Jeg kan tilbyde at ringe dig op og guide dig hvis du vil.
Du skal blot gå ind på kontakt vvs Expert skriv dit tlf nr og hvornår jeg kan kontakte dig mvh.Klaus
№ 6

Svar af Christian

Christian
Tak - men lige supplerende: når vi slukker alle radiatorer i hele huset og skiftevis tænder hver enkelt, så kommer der varme på, meget langsomt. Men når vi så bare tænder alle på 2 eller 3, så forsvinder varmen igen. Kan det være varmeveksleren, der er kalket til?
№ 7

Svar af Christian

Christian
Det virker i øvrigt også som om pumpen ikke har så meget blæs på, selv om den står på III. Den trækker kun 6-7 nu, hvor det før var 20 (jeg kan ikke huske enheden - er det kW?)
№ 8

Svar af Klaus

Klaus Ekspert
Hvor gammel er vekslern jeg tror nu ikke det er pumpen da den er byttet til anden magen til
№ 9

Svar af Klaus

Klaus Ekspert
Har du et billede af jeres veksler jeg kan se det kan måske være at i skal skrue op for temperaturen i jeres anlæg
№ 10

Svar af Christian

Christian
Ja - hvordan uploader jeg det?
№ 11

Svar af Klaus

Klaus Ekspert
det kan du gøre via http://www.gratisupload.dk/ og sende mig linket

har du prøvet at skruge op for temp på din veksler til varmen?

ellers har du vel en garanti fra din montør der har monteret din pumpe for at få varme på?
№ 12

Svar af Christian

Christian
Ja - uden nogen succes :-/
№ 13

Svar af Klaus

Klaus Ekspert
har du kontaket din montør om garanti ang. varme via den nye pumpe
№ 14

Svar af Christian

Christian
Her er billeder af veksler og pumpe:
http://www.gratisupload.dk/a/4dt4ih29/#

Hvad rettigheder har jeg ift. montøren, der installerede? Det virkede jo i en måneds tid.
№ 15

Svar af Klaus

Klaus Ekspert
Jeg kan se at det er en meget gammel redan væksler som bør udsk og kan være problemet.
Jeg vil så også sige at den i styrre varmen på kan også være gået i stykker.jeg ved med den alder jeres system har er der ikke noget at komme efter til montøren desværre i er nok ude i at få udsk lidt jeg kan nok ikke gøre noget her fra:( jeg ved at Danfoss laver en ombyttet model som passer lige over uden den store renovering af rør da redan ikke eksistere mere

Mvh Klaus
№ 16

Svar af Christian

Christian
Det havde jeg på fornemmelsen. Hvad vil sådan noget koste, vil du skyde på?
№ 17

Svar af Klaus

Klaus Ekspert
Det kan jeg ikke svarer på da jeg ikke kender priserne men jeg syntes at i skal prøve at få et par tilbud på det jeg laver det bare til dagligt men jeg ved at priserne kan variere
№ 18

Svar af Christian

Christian
Vil du skyde på, om vi er over eller under 10.000? Eller 20.000?
№ 19

Svar af Klaus

Klaus Ekspert
Omkring de 10.000 det er bare et gæt for det kommer and på hvor stort huset er og hvor mange radiator for hele huset skal tømmes for vand i radiatoren og påfyldning igen
№ 20

Svar af Klaus

Klaus Ekspert
Der kan oså være andre fejl som ekspansion beholder som ikke virker og lignende
№ 21

Svar af Christian

Christian
Ok - hvad vil du råde os til at gøre? Hvordan skal vi bede om at et tilbud skal se ud?
№ 22

Svar af Klaus

Klaus Ekspert
Jeg ved at i ikke har meget tid da i fryser noget efter så lang tid unden varme.
Der er den hurtige løsning at få en ud og konstatere at det er vækslern der er i stykker og få et tilbud fra dem men lad vær med at sige det til dem for så prøver de bare at sælge en det koster selvfølgelig en time løn eller to.

Ud fra de konklusioner vvs'en har lavet og givet en pris kan du kontakte et par stykker og sige hvad der skal udskiftes og få en pris fra de andre
№ 23

Svar af Christian

Christian
Tusind tak for de rigtig gode råd! Dem vil vi følge.
№ 24

Svar af Klaus

Klaus Ekspert
Håber at du vil give en feedback når du har fundet en løsning og like os på Facebook samt anbefale os til andre du er selvfølgelig velkommen til at vende tilbage
№ 25

Svar af Christian

Christian
Det har været en blandet oplevelse, må man sige. Vi havde allerede kontakt til en VVSer, der tidligere havde skiftet cirkulationspumpen. Han anede ikke, hvad han lavede. Han insisterede på, at det bare var nogle ventiler, der skulle skiftes på tre af radiatorerne. Det brugte han så en hel dag på inkl. at tømme alt vand ud af systemet, fylde på igen, og ikke kunne få det til at virke. Det sendte han en regning på 5000 kr på. Men så fik vi anbefalet en anden, der var herude, bankede på ekspansionsbeholderen og konstaterede, at den var defekt - konstaterede et par rør med tæring og at væksleren trængte til enten afsyring eller udskiftning. Samt at der var luft i cirkulationspumpen. Han var her i dag og fikse det hele på to timer - og nu er varmen tilbage over hele hytten! 😊 Det tager han 10.500 for. Så vi kunne have sparet ham den første. Til gengæld er det SÃ… rart, at varmen er tilbage. Tak for gode råd! Det er helt sikkert her, jeg spørger først, en anden gang.
№ 26

Svar af Klaus

Klaus Ekspert
jeg er glad for at du har fået klart dine problemer men er lidt ked af at du har fået en dårlig oplevelse med den første vvs`er.

er dog glad for at jeg havde ret i din problemstilling og prisen ikke var helt skævt ramt.

du skal altid være velkommen igen og se hvors nye hjemmeside der kommer online 2016

mvh klaus ps anbefale os til andre:)