Forside → Tilstoppet afløb i køkkenet

Tilstoppet afløb i køkkenet

soeove
DVF Medlem

Skrevet d. 18 juli 2014 klokken 15:32


Hej

Mit afløb i køkkenet er tilstoppet. Jeg har prøvet at skille rørene under vasken ad, og jeg har prøvet med svupper, rensesplit og senest afløbsrens, men uden held. Jeg vil høre, om I kan fortællle mig, hvad en vvs'er gør i en sådan situation, og om det er noget jeg selv kan give mig i kast med.

Lignende VVS Spørgsmål i samme kategori


 1 kommentar
Klaus
VVS-Ekspert

Skrevet d. 19 juli 2014 klokken 15:57


hej

undskyd det forsinket svar
en vvs har en 8m lang split med motor på som er meget mere effektiv ind den man køber i bygge marked.
kemikalier er banlyst pga. dit afløb tager skade og man kan selv komme tilskade da det er syrer basert.
prøv at hælde varmt vand i vasken (meget varmt)fyld vasken halvt op og så tage en svupper husk af holde for overløbet med en våd klud så man danner varkum i afløbet.
hvis det ikke virker er du nødsaget til at ringe til en vvs eller kloark firma.
hvis du for hul i afløbet skal du hælde masser af varmt vand i afløbet bare tænd for det varme vand og fyld vansken op og gør det et par gange


mvh klaus.
ps du er velkommen til at vende tilbage med flere spørgsmål

Tilstoppet afløb i køkkenet