Forside → Støj ved rør og fjernvarme

Støj ved rør og fjernvarme

Bananna
DVF Medlem

Skrevet d. 27 november 2017 klokken 21:41


Hej derude

Min kæreste og jeg har netop købt en ny lejlighed. Til vores store skræk har vi efter indflytning opdaget en brummende lyd i lejligheden. Det viser sig, at den lavfrekvente brummen kommer fra centralvarmeanlægget, som er placeret lige under vores stuelejlighed.
Ejerforeningens tilknyttede VVS'er kunne hverken se problemer i anlægget eller høre lyden. En maskiningeniør har siden set på systemet, og han har vurderet, at støjdæmpninger ved rør kan hjælpe, og at varmepumpen skal udskiftes, da dens kapacitet er for lav. Ingeniøren siger dog, at anlægget altid vil larme til en vIs grad. Fuck!

Ejerforeningen ignorerer os, og jeg er i syv sind over at stå med en meget lydsensitiv kæreste i panik. Jeg har absolut ingen viden om VVS eller håndværk (læs: Mit eneste værktøj er en lyserød hammer), og de tilknyttede fagfolk tager bare ikke hånd om selve lydproblemet

Jeg har fundet ud af, at der er vandrør midt i vores lejlighed, som er dårligst isolerede (hul i isoleringen, tydeligvis dårlig kvalitet). De står for en stor del af støjen (tror jeg), og det ene vibrerer, så jeg vil høre, hvordan man bedst isolerer vandrør, som står relativt tæt på væggen i et hjørne i et skab? Er det nok med en rockwool universalskål?

Og hvem bør jeg tage fat i for at få noget seriøs vejledning uden at det koster mig en formue?

Jeg vil blive så taknemmelig for gode inputs!

Lignende VVS Spørgsmål i samme kategori


 2 kommentarer
dan
VVS-Ekspert

Skrevet d. 27 november 2017 klokken 22:20


hey og velkommen til

jeg syntes vi skal tage det over telefon service og snakke sammen så jeg kan få en bedre situation over det.

det er rigtigt at en varme pumpe støjer lidt og det lyder lidt som om der er noget andet galt

mvh dan

dan
VVS-Ekspert

Skrevet d. 27 november 2017 klokken 22:23


gå ind på kontakt vælg ring mig op og skriv alle dine oplysninger så bliver du kontaktet i morgen

Støj ved rør og fjernvarme