Oprettet 30. aug. 2018

Grohe blandningsbatteri

Stillet af StephanC Sanitet

Hej, jeg har købt et grohe blandningsbatteri hos Elgiganten. Nu undrer jeg mig over et par ting. 

Pinden på toppen drejer helt ned i vandret mod varmt vand men kun halvvejs mod koldt vand.

anden ting er at der står at det er med svingtud. Men hvordan fungere det? Kan det passe at hele blandings batteriet skal dreje med? 

 på forhånd tak Stephan

Svar på spørgsmålet

Grohe blandingsbatteri der kun drejer halvvejs mod koldt er ikke spændt tilstrækkeligt op i bordpladen og kan derfor kun rotere 140 grader. Efterspænd batteriet lidt mere mod bordpladen. Svingtuden monteres ved at trykke den ned i hullet til den klikker fast.
Genereret af AI på baggrund af spørgsmålet og svar.
2 svar
№ 1

Svar af dan

dan Ekspert

 hej velkommen til

hmmm du køber et helt forkert sted du skal handle med os i stedet for.

din blandings batteri er sikkert ikke spændt nok op til køkken bordpladen  da den kun kan dreje 140 grader, prøv at efterspende den lidt mere.

det med at du ikke kan skifte ordenligt mellem varmt vand og koldt vand er at den ikke er sat lige på i forhold til vasken.

du er meget velkommen til at bruge hvor telefon service så kan jeg guide dig i gennem så den bliver monteret rigtigt.

 

№ 2

Svar af dan

dan Ekspert

ved køb hos os har vi telefonisk montering service  gratis om aftenen